data dodania: 2020-10-30 09:01:51

Alergia na kobalt

Kobalt to pierwiastek co należy do grupy przejściowych metali. Od wieków był stosowany jako pigment do barw i barwnik do ceramiki. Dzisiaj też ma takie zastosowanie, ale nie tylko. Można go spotkać w elektrodach, katalizatorach jak i w medycynie. Jako mikroelement sprawia że wielu ludzi może mieć alergię na niego. Dlaczego tak się dzieje?

Alergię na kobalt przeważnie mają osoby co noszą protezę lub codziennie mają kontakt z farbami. Jest trudno rozpoznać tego rodzaju alergię, bo powoduje skutki uboczne podobne jak wiele innych alergenów. Najpopularniejszy objaw to zmiany skórne. U osób z protez występuje zaczerwienie i pieczenie skóry w okolicach protezy, a u innych mogą się pojawić gdziekolwiek na ciele, gdy mieli do czynienia z farbą co posiada w składzie ten mikroelement.

Ogólnie to prawie każdy w codziennym życiu ma z nim do czynienia. Nie wielkiej ilości kobaltu można znaleźć często w pokarmach, a najwięcej w owocach morza oraz w skupie złomu często występuje.

Aby kontrolować alergię wystarczy zmniejszyć do minimum kontakt z produktami co zawierają kobalt, a osoby co noszą protezy muszą zdecydować czy chcą ją usunąć czy nie.

Polecamy

Najnowsze artykuły

Przepisy dotyczące elektrośmieci
Sprzedaż produktów srebrnych i posrebrzanych do skupu
Wartość katalizatora samochodowego w punktach skupu
Skup złomu platyny w Polsce
Beryl - skup metali
Oddaj na złom zużytą elektronikę
czytaj wiecej

Najnowsze opinie