data dodania: 2020-05-11 11:17:20

Co zaliczymy do elektrośmieci?

Elektrośmieci, czyli zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, to rozbudowana grupa produktów. Zdarza się, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, iż posiada w swoich domach wiele tego typu przedmiotów. Ważne, aby nigdy nie wyrzucać ich do śmieci - jest to bowiem działanie zdecydowanie niedopuszczalne, ale też zagrażające naszemu otoczeniu.

Wśród elektrośmieci wyszczególnić możemy miedzy innymi piekarniki, kuchenki elektryczne, zmywarki, lodówki, zamrażarki, klimatyzacje i wentylacje - jednym słowem wielkogabarytowe sprzęty AGD. Bardzo często dochodzimy do wniosku, że chcemy zrobić remont kuchni. Wówczas konieczna będzie wymiana nie tylko mebli - ale też sprzętu AGD. Stare urządzenia nie będą się prezentowały dobrze w wysoce nowoczesnej kuchni, przez którą przemawia estetyka i elegancja. Elektrośmieci to jednak również małogabarytowe sprzęt AGD - takie jak chociażby odkurzacze, młynki do kawy, suszarki, miksery, frytkownice. Niedziałających urządzeń nie można wyrzucić do kosza, bowiem są to tak zwane elektrośmieci, które wymagają od nas określonego postępowania po zużyciu - oddania w miejsce bezpieczne. Wiele elektrośmieci produkowanych jest w szpitalach. Znajdziemy tam chociażby niedziałające sprzęty do radioterapii, badań kardiologicznych, różnego typu elektryczne urządzenia medyczne. Elektrośmieci to również zużyte narzędzia elektryczne oraz elektroniczne, przyrządy do kontroli takie jak termostaty, a także sprzęt oświetleniowy (żarówki energooszczędne, żyrandole).

Zużyte sprzęty nierzadko zajmują nam miejsce w domach czy też w garażach. A to nie jest zdecydowanie najlepsze miejsce dla tego typu urządzeń. Istnieją specjalne punkty, gdzie ma miejsce zbiórka elektrośmieci. Zdarza się, że elektroodpady można oddać w sklepie - podczas zakupu nowego urządzenia. Warto zatem zapytać sprzedawcę w konkretnej placówce, czy istnieje możliwość oddania niedziałającego urządzenia. Absolutnie nie wolno takich przedmiotów wyrzucać na śmietnik - zabrania tego kategorycznie obowiązujące prawo.

Polecamy

Najnowsze artykuły

Rekomendowany skup złota
Beryl i jego zalety
Pierwiastek Beryl
Jakie materiały nadają się na złom?
Ceny metali szlachetnych
Jak otworzyć skup złomu?
czytaj wiecej

Najnowsze opinie