data dodania: 2020-09-21 13:03:35

Molibden - cechy i zastosowanie

Molibden jest bardzo twardy, trwały i odporny na wysokie temperatury. Ze względu na swój wygląd oraz właściwości jest on nieraz mylony z ołowiem. Stąd też pochodzi jego nazwa, „molybdenum” oznacza dosłownie „podobny do ołowiu”. Podstawowym źródłem molibdenu w przyrodzie jest minerał molibdenit. Najwięcej molibdenu wydobywane jest w Chinach, Stanach Zjednoczonych i Chile. Jego rudy stosuje się również w produkcji węglików spiekanych.

Do czego jest jeszcze wykorzystywany molibden? Przede wszystkim stosuje się go w przemyśle lotniczym i zbrojeniowym. Poza tym wykorzystywany jest on do produkcji elementów lamp żarowych. Molibden stosowany jest także jako katalizator, szczególnie w przemyśle naftowym. Jego izotop używany jest także w przemyśle nuklearnym. Kompleksy molibdenu są zaś używane jako barwniki farb, tuszów, gumy. Co więcej disiarczek molibdenu znajduje się także w smarach.

Jak już wspomniano, molibden jest także cennym pierwiastkiem dla ludzkiego organizmu. Jego największe stężenie występuje w roślinach strączkowych, orzechach i zbożach. Dzięki działaniu molibdenu uzyskujemy odpowiedni wzrost, aktywuje on enzymy trawienne oraz dba o właściwy metabolizm. Niektóre badania potwierdzają jego działanie chroniące nas przed nowotworami.

Polecamy

Najnowsze artykuły

Metale szlachetne w branżach przemysłowych
Metale szlachetne w przemyśle chemicznym
Metale szlachetne w elektronice
Metale szlachetne i ich zastosowanie
Pallad - rozpowszechniony metal szlachetny
Skupy metali szlachetnych
czytaj wiecej

Najnowsze opinie