data dodania: 2020-09-11 14:23:53

Rodzaje stopów łóżyskowych

Stopy łożyskowe można podzielić na kilka ich rodzajów, z czego zdecydowanie najbardziej popularnym typem okazują się w dzisiejszym przemyśle stopy łożyskowe białe. Te z kolei dzielą się na trzy podstawowe podgrupy, z czego jedną z nich stanowią stopy łożyskowe wysokocynowe, które składają się niemal w całości bo w 80 lub nawet niekiedy i 90 procentach z cyny oraz pewnej domieszki ołowiu.

Drugą odmianą stopów łożyskowych białych są stopy cechujące się średnią zawartością cyny i ołowiu. Trzecia natomiast to stopy, w których przeważa zwłaszcza ołów, zaś cyna pełni rolę jedynie dodatku. Do wszystkich wyżej wymienionych stopów łożyskowych bardzo często dodaje się rozmaite ilości pozostałych metali, po to aby uwypuklić szczególne właściwości cyny oraz ołowiu. To możliwe jest natomiast poprzez dodanie przykładowo niklu, telluru oraz arsenu.

W wielkim skrócie ujmując stopy łożyskowe wykorzystywane są na bardzo szeroką skalę przede wszystkim do wytwórstwa panewek łożysk ślizgowych stosowanych w wysokoobrotowych silnikach rozmaitych sprzętów oraz urządzeń. Dzięki temu skup stopów łożyskowych zapłaci dużą kwotę za ten rodzaj stopów.

Polecamy

Najnowsze artykuły

Perwiastek FeNi - połączenie żelaza i niklu
Skup żelaza z niklem
Żelazo i nikiel
Stop żelaza i niklu
Stopy żelaza - żelazo i nikiel
Żelazo i nikiel zastosowanie
czytaj wiecej

Najnowsze opinie