data dodania: 2020-10-30 09:46:23

Rola procesora w komputerze

Procesor jest niezwykle istotnym składnikiem każdego komputera. Jego podstawową rolą jest wykonywanie poleceń i sterowanie pracą poszczególnych bloków systemu (może to być chociażby pamięć, a także układ wejścia-wyjścia).

Kluczowymi kwestiami funkcjonalnymi, z jakich składa się procesor są: zbiór rejestrów jednostki centralnej, układ sterowania oraz jednostka arytmetyczno-logiczna. Bardzo istotnymi parametrami poszczególnych procesorów są natomiast cykl maszynowy, zbiór rozkazów, długość słowa adresu, długość słowa danych wewnątrz konkretnego procesora.

Możemy wyróżnić pewne najczęściej występujące rozkazy, które wykonywane są właśnie przez procesor. Będzie to: działania arytmetyczne (np. dodawanie, odejmowanie), kopiowanie danych (np. z rejestru do pamięci, z pamięci do rejestru), skoki (bezwarunkowe i warunkowe), działania na liczbach (np. iloczyn logiczny - AND). Każdy zużyty procesor może być z powodzeniem poddany procesowi recyklingu. Należy zatem wiedzieć, iż w momencie, gdy sprzęt przestanie działać, można sprzedać go z zyskiem do punktu, który zajmuje się skupowaniem elektroniki. Z pewnością w ten sposób wykażemy się dbałością o otaczające nas środowisko, a przy okazji otrzymamy określoną należność.  

Polecamy

Najnowsze artykuły

Przepisy dotyczące elektrośmieci
Sprzedaż produktów srebrnych i posrebrzanych do skupu
Wartość katalizatora samochodowego w punktach skupu
Skup złomu platyny w Polsce
Beryl - skup metali
Oddaj na złom zużytą elektronikę
czytaj wiecej

Najnowsze opinie