data dodania: 2020-11-13 12:13:03

Wartość katalizatora samochodowego w punktach skupu

Katalizator samochodowy, zwany inaczej reaktorem katalitycznym, to część układu wydechowego samochodów osobowych. Katalizatory pełnią niezwykle ważną funkcję w mechanizmie działania samochodu, mają za zadanie zmniejszanie ilości szkodliwych związków chemicznych emitowanych do atmosfery.

Katalizatory są również towarem bardzo pożądanym przez różnego rodzaju skupy złomu, dlatego bez problemu sprzedaż je w w wybranym skupie. W środku katalizatora znajduje się bowiem wartościowa płytka platynowa, dzięki której szkodliwe związki chemiczne zamieniane są na mniej szkodliwe dla środowiska substancje. Wartość katalizatora zależy od marki samochodu, w którym był on zamontowany. Katalizatory niektórych marek cechują się większą zawartością platyny, niektóre zawartość tę mają mniejszą. Pewne jest, że najbardziej wartościowe są katalizatory samochodów ciężarowych – duży katalizator równa się dużej zawartości cennego metalu szlachetnego. Skupy złomu przyjmują używane katalizatory, jednak nie mogą być one również zużyte w zbyt dużym stopniu, ponieważ intensywnie eksploatowana platyna może stracić swoje właściwości.
Do tej pory niejednokrotnie zdarza się, że właściciele samochodów zostawiają w warsztatach, myśląc, że bez problemu pozbyli się niepotrzebnych gratów. Nie zdają sobie sprawy jednak z tego, że pozostawiają katalizator wyświadczyli przysługę właścicielowi danego warsztatu, pozwalając mu bez wysiłki zarobić dodatkowe pieniądze.

Polecamy

Najnowsze artykuły

Rekomendowany skup złota
Beryl i jego zalety
Pierwiastek Beryl
Jakie materiały nadają się na złom?
Ceny metali szlachetnych
Jak otworzyć skup złomu?
czytaj wiecej

Najnowsze opinie