Logowanie
Login:
Hasło:

Papier makulaturowy

Strona główna -> Ciekawostki -> Papier makulaturowy

Papier makulaturowy
Lansuj beż, beż nie jeż. Tymi słowami reklamuje się jeden z producentów papieru ekologicznego. Ci jednak, którzy na fali bycia eko- chcieli kupić do swojego biura tego typu papier kserograficzny zauważyli zapewne – o zgrozo – że jest on  droższy od tego sprzedawanego normalnie. Cóż, nikt nie obiecywał, że wszystko będzie łatwe i przyjemne. Skoro więc korzystanie z papieru makulaturowego jest mitem, jeśli chodzi o oszczędności finansowe, dlaczego w ogóle tyle o nim się mówi? Przede wszystkim dlatego, że zwykły papier nie powstaje z niczego. Do jego produkcji zużywa się odnawialne źródła surowca, jakim są drzewa. Odnawialne o ile prowadzi się rozsądną gospodarkę dotyczącą ich wycinki. Niestety, z tym wciąż nie jest łatwo. Dlaczego więc zamiast wycinać kolejne ich połacie nie wykorzystać tego, czym dysponujemy w tym momencie, a co jest dla nas niczym więcej, jak tylko śmieciem? Ci, których argumenty te nie przekonują, powinny zaznajomić się z brzmieniem zasady 3R – Reduce – Reuse – Recycle. Najważniejsze więc jest ograniczenie zużycia (Reduce). Można to osiągnąć na wiele sposobów – chodzić na zakupy z własną siatką, zamiast brać papierowe torby (charakterystyczne u nas szczególnie w jednym z barów szybkiej obsługi), lub zanosząc zalegające w naszym mieszkaniu czasopisma do pobliskiej przychodni. Nie będzie ona zmuszona kupować ich dla siedzących w poczekalni, dodatkowo możemy liczyć na wdzięczność pracujących tam ludzi. Reuse to przede wszystkim rozsądne użytkowanie. Drukując jednostronnie dokumenty lub notatki zużywamy dwukrotnie więcej papieru, niż to konieczne. Oszczędności możemy poszukać też wraz z sąsiadami – umówić się, że każdy kupuje inne z interesujących nas czasopism, a później się nimi wymieniać. Recycle zaś to wysiłek wkładany w puszczenie odpadów w powtórny obieg. Jeśli nie przekonuje nas fakt, że z makulatury można zrobić papier kserograficzny, może bardziej przychylnie spojrzymy na nią, jeśli uświadomimy sobie, że powstaje z niej między innymi papier toaletowy.

Przeczytaj równieżKliknij, by przeczytać dalej: Wszystko o srebrze
Nie wiesz gdzie dać zepsuty i niepotrzebny procesor lub pamięć RAM? Skorzystaj z oferty skupu złomu elektronicznego.

Kliknij, by przeczytać dalej: Złom elektroniczny
Wiele rzeczy, które zostają wyrzucone na złom, zostają ponownie wykorzystane. Warto wiedzieć co można sprzedać, jak również kupić za niską cenę, a co może być bardzo korzystną ofertą.

Kliknij, by przeczytać dalej: Surowce wtórne
Coraz większa ilość osób jest bardziej świadoma zagrożeń odnośnie ekologii i widzi jak ważna jest segregacja odpadów i dbanie o środowisko.

Kliknij, by przeczytać dalej: Segregacja odpadów